Umywalka nablatowa czy naszafkowa - którą wybrać?

Umywalka nablatowa czy naszafkowa - którą wybrać?

W sklepach z wyposażeniem łazienek może znaleźć naprawdę szeroki wybór umywalek. Ścienne, nablatowe, podblatowe, naszafkowe, wolnostojące, wpuszczane. Jednak wciąż najchętniej wybierane są klasyczne rozwiązania – umywalki nablatowe i umywalki naszafkowe. Czym się różnią? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie i montażu? Dowiesz się z naszego poradnika.

Umywalka nablatowa czy naszafkowa – oto jest pytanie. Jaka jest główna różnica między nimi? Umywalki nablatowe montuje się bezpośrednio na blacie, zaś naszafkowe są wbudowane w dostosowaną obrysem szafkę. Oba rozwiązania łączy wygoda. Dzięki nim zyskamy więcej miejsca na przybory toaletowe. Warto jednak bliżej przyjrzeć się każdemu rodzajowi z osobna, by poznać jego charakterystykę i finalnie wybrać najlepszą opcją do swojej łazienki.

Umywalka nablatowa – wyrafinowana elegancja

W sklepach znajdziemy wiele designerskich modeli umywalek montowanych bezpośrednio na blacie łazienkowym. Nie brakuje szerokiej palety kolorów i nowoczesnych kształtów. Najpopularniejsze umywalki tego typu mają klasyczny kształt misy lub prostokątnego bloku. Przy wyborze modelu warto dopasować kształt do wystroju i metrażu łazienki. Umywalki prostokątne będą świetnie pasować do nowoczesnych dużych łazienek, zaś okrągłe i owalne zajmą mniej miejsca.

Blat, na którym montowana jest umywalka, może być wykonany z różnych materiałów – ceramiki, płyty MDF, kamienia czy dolomitu, dostosowanych do łazienkowego mikroklimatu. Blat umywalki może posłużyć nam do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, będą zawsze pod ręką. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zamontować umywalkę na blacie szafki. Dzięki temu możemy zyskać jeszcze więcej miejsca i ukryć elementy instalacji umywalki. Dodatkowo plusem umywalek nablatowych jest prosty montaż.

Umywalka naszafkowa – sprawdzi się nawet w małej łazience

Ten rodzaj umywalki, nazywany też umywalką meblową, jest zintegrowany z szafką. Ma to wiele zalet – nie musimy samodzielnie dopasowywać do niej mebla. Najczęściej umywalki te są dostępne od razu z pasującą do niej szafką podumywalkową. Po drugie – estetyka. Syfon i inne elementy instalacji są schowane we wnętrzu szafki. Po trzecie – za sprawą szafki zyskujemy miejsce do przechowywania przyborów toaletowych. To sprawia, że ten rodzaj umywalki sprawdzi się szczególnie w małych łazienkach, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Umywalka nie wystaje poza blatem, nie ma załamań w których gromadziłby się brud, więc łatwo też utrzymać ją w czystości.

Jak zamontować baterię umywalkową?

Do umywalki nablatowej można zamontować zarówno baterię podtynkową, jak i nasztorcową (do montażu na blacie lub szafce). W przypadku umywalki naszafkowej będzie to montowanie w otworze wykonanym w umywalce lub montowanie do ściany (jeśli w umywalce nie ma otworów). Możemy dostosować baterię do umywalki, lub w odwrotnej kolejności – najpierw wybrać umywalkę i pod nią dopasować rodzaj oraz wzornictwo baterii. Warto dobrze ustawić wysokość baterii i wylewki, aby korzystanie z umywalki było komfortowe, a woda nie wylewała się na boki. Niska bateria sztorcowa sprawdzi się w małych umywalkach, zaś wyższa wymaga większej i głębszej umywalki.

Wybór umywalki łazienkowej – o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Wysokość. Najlepiej dobrać do wzrostu domowników, tak aby każdy bez problemu mógł korzystać z umywalki. Optymalna wysokość to 80-90 cm.
  • Rozmiar. Weźmy pod uwagę standardową miarę 60-70 cm z przyjęciem 4-5 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. To wielkość, która umożliwia codzienne swobodne korzystanie z umywalki. Konkretne modele umywalek warto dobrać ściśle do metrażu i ustawienia łazienki.
  • Jedno czy dwa stanowiska? Jeśli z łazienki korzysta wielu domowników i mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy rozważyć montaż dwustanowiskowej umywalki lub dwóch umywalek na jednym blacie lub szafce. To coraz popularniejsze rozwiązanie, pomocne na rozładowanie codziennych porannych kolejek do łazienki.
  • Montaż. Umywalka nablatowa czy naszafkowa – która jest prostsza w montażu? Przy obu rodzajach jesteśmy w stanie zamontować umywalkę i baterię samodzielnie. Przykładowa kolejność prac to wybór miejsca, montaż blatu lub szafki, wykonanie otworów, montaż umywalki, podłączenie syfonu, uszczelnienie i wykończenie.

Więcej o montażu umywalki nablatowej znajdziesz też w tym wpisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium