Montaż umywalki nablatowej – zasady

Montaż umywalki nablatowej – zasady

Umywalka łazienkowa „nablatowa” – kilka wskazówek dotyczących prawidłowego montażu umywalki na blacie

Umywalka jest niezbędnym elementem wyposażenie w każdej łazience. W naszych łazienkach coraz częściej pojawiają się nowoczesne, odznaczające się dużymi walorami estetycznymi umywalki nablatowe. W jaki sposób poprawnie ją zamontować?

Umywalka nablatowa to rozwiązanie z mnóstwem możliwości

Umywalka montowana na blacie to świetne rozwiązanie do łazienki bo daje możliwość wybrania blatu w odpowiednim wymiarze i kolorystyce a następnie usytuowania na nim umywalki w dowolnym miejscu. Popularne wymiary umywalek nablatowych oscylują w granicach 60 – 80 cm ponieważ ten wymiar zapewnia komfort użytkowania produktu i pozwala dopasować umywalkę do większości łazienkowych przestrzeni. 

Szafka pod umywalkę nablatową Loft 120cm kolekcja New York z blatem i czarną umywalką

Blat pod umywalką – gotowe rozwiązania lub blaty na wymiar

Blaty łazienkowe z kamienia, blaty drewniane, wyłożone płytkami czy z laminowanych materiałów lub z kompozytów są świetnym rozwiązaniem do tworzenia łazienkowych aranżacji. Niektórzy producenci oferują gotowe blaty łazienkowe o konkretnych wymiarach w komplecie z określoną umywalką. Przy tym rozwiązaniu producent daje nam gwarancję, że umywalka będzie wymiarowo pasowała do blatu i wykonują już w nim odpowiedni otwór odpływowy pasujący do konkretnego modelu umywalki nablatowej. Przy zakupie umywalki i blatu oddzielnie dostajesz możliwość usytuowania umywalki w dowolnym miejscu na blacie – na środku blatu lub asymetrycznie do lewej lub jego prawej krawędzi. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i koncepcji.

Jak dobrze zamontować umywalkę nablatową

Aby osadzić umywalkę na blacie musi on być zamontowany do ściany na stelażu albo na odpowiednich wspornikach lub po prostu osadzony na szafce łazienkowej w sposób gwarantujący utrzymanie ciężaru blatu, umywalki i ewentualnych akcesoriów, które zostaną na nich umieszczone.

Czarna szafka pod umywalkę Cassini 100 cm z blatem dąb naturalny + umywalka Mita

Tutaj ciężar blatu i umywalki utrzymuje szafka łazienkowa z odpowiednim systemem mocowań do ściany. Otwór w blacie jest fabrycznie przystosowany do tego modelu umywalki.

Przy samodzielnym wykonywaniu otworu w blacie pod konkretną umywalkę należy po zamontowaniu blatu – czy to na szafce czy na wspornikach – ustawić umywalkę w żądanym miejscu. Następnie w miejscu wyprowadzenia odpływu z umywalki odrysować jego średnicę na blacie i w tym miejscu wykonać otwornicą lub wyrzynarką odrysowany kształt. Umywalki montowane na blacie mogą być na nim postawione lub delikatnie wpuszczane w blat – od tego zależało będzie jaki kształt i wymiar będzie miał otwór w Twoim blacie łazienkowym. Czasami aby spasować umywalkę z blatem trzeba wykonać większy otwór niż tylko pod odpływ – sprawdź czy producent dołączył szablon otworu i wskazówki montażowe do wybranej przez Ciebie umywalki.

Teraz wystarczy postawić umywalkę na blacie aby przymierzyć czy otwór pasuje do odpływu umywalki i czy ładnie styka się ona z blatem.

Zabezpieczenie blatu pod umywalką przed wilgocią

Bardzo ważne aby powierzchnię wykonanego otworu zabezpieczyć przed wilgocią silikonem lub innym uszczelniaczem. Należy pamiętać, że łazienka to przestrzeń, gdzie wilgoć i woda są wszechobecne więc to zabezpieczenie pozwoli uniknąć zniszczenia blatu. Dodatkowo na rantach w miejscu, gdzie umywalka styka się z blatem zaleca się uszczelnienie tych łączeń silikonem. Dobrze jest wykorzystać właściwości klejące silikonu i małą jego warstwę nanieść w miejscach styku umywalki z blatem – w ten sposób mocujemy trwale umywalkę w określonym miejscu zapobiegając jej przesunięciu.

Połączenie umywalki do instalacji wod – kan lepiej zlecić wykwalifikowanemu hydraulikowi. Ma on doświadczenie i wiedzę w tym temacie i zrobi to w fachowy sposób. Nie będziemy musieli martwić się o elementy montażowe czy niezbędne narzędzia – nasz fachowiec zdejmie nam problem z głowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium