Jaka bateria do umywalki nablatowej?

Jaka bateria do umywalki nablatowej?

Bateria do umywalki nablatowej – czy musi być jakaś specjalna?

Nie, nie musi 😊. Każda bateria może zostać wykorzystana do umywalki nablatowej. Najważniejsze, żeby wylewka baterii z której wylatuje strumień wody wylewała wodę mniej więcej do środka otworu odpływowego. Takie dopasowanie spowoduje, że woda nie będzie się rozchlapywała przy mocnym strumieniu i że strumień wody trafi do umywalki a nie poza nią. W zależności od głębokości umywalki wybieramy taką baterię aby swobodnie między wylewką a otworem odpływowym zmieściły się dłonie w które często nabieramy wody by opłukać twarz czy umyć ręce.

Ani zbyt niskie usytuowanie wylewki ani zbyt wysokie nie jest wygodne w codziennym użytkowaniu. Dopasuj ten parametr tak aby wygodnie było Ci korzystać z umywalki.

 

Umywalka nablatowa z miejscem do montażu baterii

Baterię można zamontować na umywalce jeśli wybrany model umywalki nablatowej ma otwór do zamocowania armatury. Dostępne są modele umywalek, które posiadają już w swojej konstrukcji otwór do montażu baterii. W większości przypadków otwór na baterię znajduje się na tylnej krawędzi umywalki i jest centralnie usytuowany. Większość otworów pod baterie umywalkowe ma standardowy rozmiar 35 mm – na to zamontujesz dowolną baterię, która zamaskuje ten otwór.

Na rynku dostępne są też umywalki z asymetrycznie umieszczonym otworem lub miejsce do zamontowania baterii znajduje się na jej bocznej krawędzi. Tego rodzaju rozwiązania powstają aby dopasować umywalki do potrzeb użytkowników i aby ten wybór umożliwiał zaaranżowanie wymarzonej przestrzeni w łazience.

 

Bateria montowana na blacie

Tego rodzaju rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy kiedy umywalka nie jest na tyle duża aby zająć całą powierzchnię blatu. Na montaż tego rodzaju baterii potrzeba przeznaczyć jakąś część blatu aby baterię postawić pionowo. Można ją zamontować z tyłu umywalki lub z boku – wszystko zależy od pomysłu aranżacji łazienki i potrzeb użytkowników. Bateria montowana na blacie musi być na tyle wysoka aby wylewka znalazła się nad rantem umywalki.

 

Bateria podtynkowa

Ta bateria montowana jest do ściany i wylewka oraz kurki wychodzą z tynku nad umywalką.

Czy bateria podtynkowa to dobre rozwiązanie? Jak każde ma swoje zalety i wady. W opinii naszych Klientów niepodważalną zaletą baterii podtynkowych jest łatwość utrzymania ich w czystości i mniej brudzący się kran. Znacie to miejsce wokół baterii gdzie notorycznie zbiera się kamień? Pierścień z kamienia dookoła baterii powstaje przez wodę, która kapie przy zamykaniu kranu mokrą ręką. Ta sytuacja nie występuje w bateriach podtynkowych. Nie ma tu zwyczajnie miejsca na to aby woda otaczała wylewkę i tworzyła kamień i osad.

Niektórzy nasi klienci obawiają się, że ewentualne awarie kanalizacyjne będą wymagały kucia ściany jeśli zamontują baterię podtynkową ale dobrze wykonana instalacja działa niezawodnie przez długie lata i nie ma potrzeby ingerencji w ten hydrauliczny układ.

Wykorzystanie baterii podtynkowych w różnych miejscach użyteczności publicznej świadczy o tym, że to rozwiązania długotrwałe i funkcjonalne.

         

 

Czy umywalkę dosunąć do ściany czy odstawić aby powstała za nią wolna przestrzeń?

Na to pytanie odpowiedź znasz tylko TY. Nie ma co do tego ogólnej zasady. Jedni wybiorą umywalkę, którą dosuną tyłem do ściany i użyją silikonu aby zabezpieczyć przestrzeń na styku umywalki z płytkami a innym to rozwiązanie nie przypadnie do gustu bo wolą aby umywalka stała centralnie na środku blatu i nie przeszkadza im wolna przestrzeń na blacie, która powstała za umywalką.

Zaletą umywalki stykającej się ze ścianą jest brak konieczności wycierania wody, która wychlapie się poza umywalkę na tył blatu. Czasami, jeśli bateria jest wysoka lub miejsce za umywalką jest wąskie dojście do tej przestrzeni jest ograniczone i ciężkie do utrzymania w czystości ale… Jeśli chcesz zastosować okrągłą umywalkę nablatową lub taką o niesymetrycznym kształcie nie uda Ci się dosunąć jej jednym bokiem do ściany bo będzie się tylko stykała punktowo więc musisz pokochać przestrzeń między ścianą i umywalką i w miarę potrzeby utrzymywać tam czystość.

 

Jaki otwór pod umywalkę nablatową? Czy jest jakiś standard?

W zasadzie mało jest umywalek, których nie na się osadzić na blacie. Ograniczeniem jest jedynie kształt spodu umywalki i przygotowanie odpowiedniego otworu. Jeśli misa umywalki nie wychodzi poniżej dolnych rantów /boków/ to umywalka „na płasko” styka się z blatem i wówczas wystarczy jedynie otwór pod odpływ, który umożliwia podłączenie syfonu i odprowadzenie wody z umywalki. Są jednak umywalki, których spód wymaga delikatnego wpuszczenia umywalki w blat – wtedy otwór odbiega od standardu i ma inny kształt lub wymiar. Poniżej przykłady otworów pod umywalki z naszej oferty, które są dopasowane do specyfiki umywalek.

Na mantes.pl wszystkie szafki z blatem i umywalką nablatową są „sparowane” i tak dobrane aby pasowały do siebie. Oznacza to, że w blatach są już otwory dostosowane do umywalek z którymi je oferujemy. Jeśli wybierzesz umywalkę inną niż dedykowana możemy wykonać pełny blat do szafki a Ty we własnym zakresie wykonasz otwór do swojej umywalki tak aby spasować idealnie wymiary i odległości. Najlepiej to zrobić po ułożeniu umywalki na blacie i sprawdzeniu w którym miejscu będzie „jej miejsce”. Wycięcie należy zabezpieczyć silikonem.

 

Poniżej zdjęcie szafki z umywalką nablatową i rysunek blatu z wycięciem pod ten właśnie model umywalki LIV-600

 


 

Jeśli masz jakies pytania i potrzebujesz porady - jak właściwie dobrać baterię zadzwoń lub napisz do nas a razem coś wymyślimy :)

Najważniejsze, żeby uniknąć ponizszego błędu ⇓ ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium