Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku

Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku

Spis treści


Projektowanie łazienki to duże wyzwanie. Niełatwo zaaranżować przestrzeń, która będzie nie tylko stylowa i nowoczesna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku

Czy wykonanie projektu łazienki jest niezbędne?

Profesjonalny projekt znacznie ułatwi aranżację przestrzeni w łazience i pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Dzięki pomocy doświadczonego projektanta nawet pomieszczenie o niewielkim metrażu może stać się polem do realizacji ciekawych pomysłów. Projekt łazienki można jednak wykonać samodzielnie, pamiętając o dokładnym zmierzeniu pomieszczenia i mając na uwadze m.in. układ mebli, ich wielkość i rozmieszczenie.

Projekt łazienki w 6 krokach

1. Określ swoje potrzeby

Jedna duża łazienka, a może dwie mniejsze? Pokój kąpielowy na górze i toaleta na dole? Zanim przystąpisz do tworzenia projektu, określ potrzeby wszystkich domowników. Planując układ pomieszczenia, weź pod uwagę, ile osób będzie z niego korzystać. Wybierając meble i sprzęty elektroniczne, weź pod uwagę możliwości oraz ograniczenia domowników (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami).

2. Zmierz wielkość pomieszczenia

Znajomość dokładnego metrażu pomieszczenia będzie Ci potrzebna m.in. przy doborze rodzaju i wielkości płytek ściennych oraz podłogowych, a także zakupie mebli. Zmierz wysokość, szerokość i długość każdej ściany. Jeśli w łazience jest okno, koniecznie uwzględnij je na projekcie. Następnie zmierz odległość od okna do narożników i sufitu, a także odległość od narożnika do drzwi. Zmierz wysokość drzwi i zaznacz kierunek ich otwierania. Wolne miejsce w łazience jest niezbędne, aby każdy użytkownik mógł swobodnie z niego korzystać. Dokonując samodzielnego pomiaru pomieszczenia, pamiętaj o zaznaczeniu przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz wszystkich elementów, które odstają od ścian, czyli m.in. kratek wentylacyjnych, gniazdek elektrycznych, włączników świateł czy kaloryferów.

3. Wybierz elementy wyposażenia i zaplanuj ich rozmieszczenie

Projektanci wnętrz podkreślają, że łazienka to jedno z najtrudniejszych miejsc do aranżacji. Układ sprzętów i mebli wyznaczają bowiem instalacje wodno-kanalizacyjne. Zmiana miejsc urządzeń sanitarnych jest oczywiście możliwa, ale dość kłopotliwa, zwłaszcza gdy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Przenoszenie instalacji najczęściej wymaga pomocy fachowca. Jeśli zostanie nieprawidłowo wykonane, może doprowadzić m.in. do niedrożności rur.

Jakich sprzętów nie może zabraknąć w łazience? W strefie kąpielowej: wanny lub prysznica. W strefie toaletowej: miski WC (i ewentualnie bidetu), a w strefie umywalkowej oczywiście umywalki. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że przed wyborem sprzętów i mebli warto zadać sobie kilka pytań:

  • Wanna przyścienna czy wolnostojąca?
  • Prysznic z brodzikiem czy bez?
  • Miska WC stojąca czy wisząca?
  • Umywalka nablatowa czy naszafkowa?
  • Pralka w łazience czy w pomieszczeniu gospodarczym?
  • Suszarka tradycyjna czy bębnowa?

Aby wygodnie korzystać z łazienki, należy rozmieścić wszystkie elementy wyposażenia w odpowiedniej odległości od ścian, mebli i sprzętów AGD. To szczególnie istotne w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości około 80 cm od podłogi, a bateria około 30 cm nad umywalką. Brzeg wanny powinien znajdować się około 55 cm nad podłogą. Projektując kabinę prysznicową, należy pamiętać o tym, aby bateria znajdowała się na wysokości około 100 cm, aby każdy użytkownik mógł w wygodny sposób z niej korzystać. Brzeg sedesu lub bidetu powinien znajdować się około 40 cm nad posadzką. Pomiędzy każdym sprzętem należy zachować 20-30 cm odstęp. W przypadku umywalki, bidetu i sedesu należy także pamiętać o zachowaniu około 20 cm odległości od narożnika.

W projekcie łazienki nie może zabraknąć mebli umożliwiających wygodne przechowywanie akcesoriów łazienkowych takich jak ręczniki, kosmetyki, środki czystości, papier toaletowy i urządzenia do stylizacji włosów oraz brody. Wybierając meble, warto kierować się nie tylko stylem panującym we wnętrzu. Równie ważna jest ich funkcjonalność. Co należy wziąć pod uwagę, tworząc projekt? Przede wszystkim wymiary i sposób otwierania drzwiczek, a w przypadku szafki z umywalką także wielkość otworu na baterię. Praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania akcesoriów łazienkowych znajdziesz na naszym bogu (tutaj). Na etapie projektu możemy wybrać nie tylko układ, ale także kolor mebli, co ułatwi aranżację ścian i podłóg.

4. Gres czy glazura? A może farba lub drewno? Zaaranżuj podłogę i ściany

Łazienka to pomieszczenie, które jest najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dlatego w aranżacji ścian i podłóg królują kafle, które chronią przed rozwojem pleśni i ułatwiają zachowanie czystości. Klasyczne płytki ceramiczne powstałe z drobno zmielonego piasku, gliny i talku spełnią swoje zadanie w większości pomieszczeń. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się jednak gres, który od tradycyjnych kafli różni się nie tylko składem, ale także sposobem produkcji. Dzięki temu, że powstaje w wyniku działania wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, staje się dużo bardziej odporny na uszkodzenia i nasiąkanie wodą. Przy tworzeniu projektu warto pomyśleć także o sposobie układania płytek. W przypadku płytek prostokątnych największą popularnością cieszą się cegiełka i jodełka. Oryginalny układ płytek potrafi odmienić wygląd łazienki, nawet jeśli postawimy na proste meble i klasyczne dodatki.

W strefie mokrej (pod prysznicem lub nad wanną) najlepszym rozwiązaniem będą kafle. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w strefie suchej pokryć ściany farbą (lateksową lub ceramiczną). Wybierając farbę do łazienki, warto szukać preparatów, które mają właściwości hydrofobowe – odpychają wodę i płynne zabrudzenia.

Popularność stylu skandynawskiego wpłynęła na wzrost zainteresowania drewnem jako materiałem aranżacyjnym do łazienki. Jeśli drewno, to nie byle jakie! Najlepszym wyborem będą gatunki egzotyczne takie jak iroko, merbau, tek czy jatoba. Aby uniknąć rozwoju pleśni, należy pamiętać o impregnacji drewna i jego właściwej pielęgnacji.

5. Dobierz oświetlenie

Zadbaj o to, aby każda strefa w łazience była odpowiednio doświetlona. Liczba punktów świetlnych będzie uzależniona m.in. od tego, czy do środka wpada światło dzienne. Oprócz światła górnego należy zadbać o oświetlenie strefy kąpielowej i umywalkowej. Żarówki o ciepłej barwie nadadzą wnętrzu przytulności i pozwolą się zrelaksować w trakcie kąpieli. Wybierając oświetlenie lustra, warto jednak postawić na barwę zimną, która ułatwi wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych.

6. Czas na realizację!

Udało Ci się stworzyć projekt łazienki? Czas wdrożyć plan w życie: samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej ekipy montażowej. Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie uzależniony od kilku czynników: umiejętności montażowych, możliwości finansowych oraz ilości czasu, którym dysponujemy. Wykonanie szczegółowego projektu łazienki ułatwi jego realizację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium