Meble łazienkowe - szafki, regały, umywalki - Mantes.pl

Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku

Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku

Spis treści

  1. Określ swoje potrzeby i wszystkich domowników dotyczące łazienki
  2. Zmierz wielkość pomieszczenia w którym chcesz zaplanować łazienkę
  3. Wybierz elementy wyposażenia łazienki i zaplanuj ich rozmieszczenie
  4. Gres czy glazura? A może farba lub drewno? Zaaranżuj podłogę i ściany łazienki
  5. Dobierz oświetlenie do swojej łazienki
  6. Czas na realizację! Wykonaj piękną łazienkę.

 

Projektowanie łazienki to duże wyzwanie. Niełatwo zaaranżować przestrzeń, która będzie nie tylko stylowa i nowoczesna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jak zrobić projekt łazienki krok po kroku?

Czy wykonanie projektu łazienki jest niezbędne?

Profesjonalny projekt wyposażenia wnętrz znacznie ułatwi aranżację przestrzeni w łazience i pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Doświadczony projektant przygotuje projekt łazienki, w którym nawet pomieszczenie o niewielkim metrażu może stać się polem do realizacji ciekawych pomysłów. Projekt łazienki można jednak wykonać samodzielnie, pamiętając o dokładnym zmierzeniu pomieszczenia i mając na uwadze m.in. układ mebli, ich wielkość i rozmieszczenie.

 

Do przygotowania projektu można wykorzystać programy do samodzielnego projektowania łazienki. Pozwalają na łatwiejsze i szybsze tworzenie projektów, profesjonalną wizualizację projektu a także testowanie różnych opcji bez fizycznego przemeblowywania pomieszczeń. Dzięki bibliotekom gotowych elementów takich jak meble czy dekoracje ułatwiają projektowanie. Często oferują także trójwymiarowe wizualizacje projektu łazienki, co pozwala na lepsze zobrazowanie końcowego efektu.

 

Niestety, programy te mogą być kosztowne, a ich obsługa wymaga czasu i nauki. Można również skorzystać z bezpłatnych programów. Mogą one mieć jednak ograniczone funkcjonalności, a jakość wizualizacji łazienki może różnić się w zależności od programu.

 

Wybór pomiędzy płatnym i darmowym programem zależy lub powierzenia projektowania łazienki specjalistom zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Darmowe programy mogą być dobrym wyborem nieskomplikowanych projektów. Płatne programy oferują jednak więcej zaawansowanych opcji i lepszą jakość wizualizacji, co może być korzystne trudniejszych projektantach wnętrz. Natomiast osoby zajmujące się na co dzień projektowaniem wnętrz zawsze mogą podzielić się nowymi i ciekawymi rozwiązaniami, które zmienią koncepcję aranżacji wnętrza łazienki.

Szeroki wybór w Mantes.pl pozwoli Ci dopasować meble do każdego projektu łazienki.

Zasady projektowania łazienki

1. Określ swoje potrzeby

Jedna duża, a może dwie małe łazienki? Pokój kąpielowy na górze i toaleta na dole? Zanim przystąpisz do planowania łazienki itworzenia projektu, określ potrzeby wszystkich domowników. Planując aranżację łazienki, weź pod uwagę, ile osób będzie z niego korzystać. Już na etapie projektu łazienki wybierając meble i sprzęty elektroniczne, weź pod uwagę możliwości oraz ograniczenia domowników (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami).

2. Zmierz wielkość pomieszczenia

Znajomość dokładnego wymiaru łazienki będzie Ci potrzebna m.in. przy wizualizacji wnętrz, doborze rodzaju i wielkości płytek ściennych oraz podłogowych, a także zakupie mebli. Zmierz wysokość, szerokość i długość każdej ściany. Jeśli w łazience jest okno, koniecznie uwzględnij je na projekcie wymiarów pomieszczenia. Następnie zmierz odległość od okna do narożników i sufitu, a także odległość od narożnika do drzwi. Zmierz wysokość drzwi i zaznacz kierunek ich otwierania. Wolne miejsce w łazience jest niezbędne, aby każdy użytkownik mógł swobodnie z niego korzystać. Dokonując samodzielnego pomiaru pomieszczenia, pamiętaj o zaznaczeniu przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz wszystkich elementów, które odstają od ścian, czyli m.in. kratek wentylacyjnych, gniazdek elektrycznych, włączników świateł czy kaloryferów.

3. Wybierz elementy wyposażenia wnętrza i zaplanuj ich rozmieszczenie

Projektanci wnętrz podkreślają, że łazienka to jedno z najtrudniejszych miejsc do aranżacji. Układ sprzętów i mebli wyznaczają bowiem instalacje wodno-kanalizacyjne. Zmiana miejsc urządzeń sanitarnych jest oczywiście możliwa, ale dość kłopotliwa, zwłaszcza gdy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Przenoszenie instalacji najczęściej wymaga pomocy fachowca. Jeśli zostanie nieprawidłowo wykonane, może doprowadzić m.in. do niedrożności rur.

Jakich sprzętów nie może zabraknąć w łazience? W strefie kąpielowej: wanny lub prysznica. W strefie toaletowej: miski WC (i ewentualnie bidetu), a w strefie umywalkowej oczywiście umywalki. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że przed wyborem sprzętów i mebli warto zadać sobie kilka pytań:

  • Wanna przyścienna czy wolnostojąca?
  • Prysznic z brodzikiem czy bez?
  • Miska WC stojąca czy wisząca?
  • Umywalka nablatowa czy naszafkowa?
  • Pralka w łazience czy w pomieszczeniu gospodarczym?
  • Suszarka tradycyjna czy bębnowa?

Aby wygodnie korzystać z łazienki, należy rozmieścić wszystkie elementy wyposażenia w odpowiedniej odległości od ścian, mebli i sprzętów AGD. To szczególnie istotne w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości około 80 cm od podłogi, a bateria około 30 cm nad umywalką. Brzeg wanny powinien znajdować się około 55 cm nad podłogą. Projektując kabinę prysznicową, należy pamiętać o tym, aby bateria znajdowała się na wysokości około 100 cm, aby każdy użytkownik mógł w wygodny sposób z niej korzystać. Brzeg sedesu lub bidetu powinien znajdować się około 40 cm nad posadzką. Pomiędzy każdym sprzętem należy zachować 20-30 cm odstęp. W przypadku umywalki, bidetu i sedesu należy także pamiętać o zachowaniu około 20 cm odległości od narożnika.

W projekcie łazienki nie może zabraknąć mebli umożliwiających wygodne przechowywanie akcesoriów łazienkowych takich jak ręczniki, kosmetyki, środki czystości, papier toaletowy i urządzenia do stylizacji włosów oraz brody. Wybierając meble, warto kierować się nie tylko stylem panującym we wnętrzu. Równie ważna jest ich funkcjonalność. Co należy wziąć pod uwagę, tworząc projekt? Przede wszystkim wymiary i sposób otwierania drzwiczek, a w przypadku szafki z umywalką także wielkość otworu na baterię. Praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania akcesoriów łazienkowych znajdziesz na naszym bogu (tutaj). Na etapie projektu możemy wybrać nie tylko układ, ale także kolor mebli, co ułatwi aranżację ścian i podłóg.

4. Jaka powinna być odległość miski wc od ściany łazienki?

Odległość WC od ściany łazienki jest bardzo istotna podczas projektowania i budowy tego pomieszczenia. Standardowa odległość powinna wynosić minimum 20 centymetrów od powierzchni ściany, jednak najlepiej, jeśli będzie większa. Przestrzeń między muszlą klozetową a ścianą powinna być odpowiednio szeroka, aby zapewnić użytkownikom wygodę i komfort podczas korzystania z toalety. Zbyt mała odległość może sprawiać, że osoba siedząca na sedesie będzie miała niewystarczającą ilość miejsca dla nóg, co może być bardzo niewygodne. Ponadto, większa odległość pozwala również na łatwiejsze utrzymanie czystości wokół WC. 

Możliwość swobodnego dostępu do miejsca, w którym zainstalowane są rury kanalizacyjne, jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu odległości w każdej łazience. Dzięki większej odległości od ściany, łazienka będzie bardziej funkcjonalna i praktyczna. Warto również pamiętać o prawidłowej lokalizacji miski klozetowej w stosunku do ściany poziomej. Powinna ona być zamontowana tak, aby była równoległa do podłogi i do ściany, co pozwoli na właściwe użytkowanie toalety. Wnętrza łazienek są różne, dlatego też warto skonsultować się z projektantem lub fachowcem, aby dostosować odległość pomiędzy WC a ścianami do konkretnych potrzeb i warunków danego pomieszczenia. 

5. Gres czy glazura? A może farba lub drewno? Zaaranżuj podłogę i ściany

Łazienka to pomieszczenie, które jest najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dlatego w aranżacji ścian i podłóg królują kafle, które chronią przed rozwojem pleśni i ułatwiają zachowanie czystości. Klasyczne płytki ceramiczne powstałe z drobno zmielonego piasku, gliny i talku spełnią swoje zadanie w większości pomieszczeń. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się jednak gres, który od tradycyjnych kafli różni się nie tylko składem, ale także sposobem produkcji. Dzięki temu, że powstaje w wyniku działania wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, staje się dużo bardziej odporny na uszkodzenia i nasiąkanie wodą. Przy tworzeniu projektu warto pomyśleć także o sposobie układania płytek. W przypadku płytek prostokątnych największą popularnością cieszą się cegiełka i jodełka. Oryginalny układ płytek potrafi odmienić wygląd łazienki, nawet jeśli postawimy na proste meble i klasyczne dodatki.

W strefie mokrej (pod prysznicem lub nad wanną) najlepszym rozwiązaniem będą kafle. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w strefie suchej pokryć ściany farbą (lateksową lub ceramiczną). Wybierając farbę do łazienki, warto szukać preparatów, które mają właściwości hydrofobowe – odpychają wodę i płynne zabrudzenia.

Popularność stylu skandynawskiego wpłynęła na wzrost zainteresowania drewnem jako materiałem aranżacyjnym do łazienki. Jeśli drewno, to nie byle jakie! Najlepszym wyborem będą gatunki egzotyczne takie jak iroko, merbau, tek czy jatoba. Aby uniknąć rozwoju pleśni, należy pamiętać o impregnacji drewna i jego właściwej pielęgnacji.

6. Dobierz oświetlenie

Zadbaj o to, aby każda strefa w łazience była odpowiednio doświetlona. Liczba punktów świetlnych będzie uzależniona m.in. od tego, czy do środka wpada światło dzienne. Oprócz światła górnego należy zadbać o oświetlenie strefy kąpielowej i umywalkowej. Żarówki o ciepłej barwie nadadzą wnętrzu przytulności i pozwolą się zrelaksować w trakcie kąpieli. Wybierając oświetlenie lustra, warto jednak postawić na barwę zimną, która ułatwi wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych.

7. Czas na realizację!

Udało Ci się stworzyć projekt łazienki? Czas wdrożyć plan w życie: samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej ekipy montażowej. Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie uzależniony od kilku czynników: umiejętności montażowych, możliwości finansowych oraz ilości czasu, którym dysponujemy. Wykonanie szczegółowego projektu łazienki oraz wizualizacji wnętrza ułatwi jego realizację i pozwoli dobrze zorganizować przestrzeń w wymarzonej łazience.

Meble łazienkowe loft od Mantes.pl pozwolą Ci urządzić łazienkę zgodnie z każdym projektem i najpopularniejszymi trendami

Najczęściej zadawane pytania:

Jaka jest minimalna odległość miski WC od ściany w łazience?

Według standardowych odległości, minimalna odległość miski WC od ściany powinna wynosić 20 cm. Ta minimalna przestrzeń zapewnia komfort korzystania z toalety.

Jakiej odległości należy przestrzegać między miską WC a innymi urządzeniami sanitarnymi w łazience?

Oprócz minimalnej odległości od ściany, należy również zachować odpowiednią odległość między miską WC a innymi urządzeniami sanitarnymi. Powinno być około 30 cm odległości pomiędzy miską, bidetem, umywalką a wanną lub kabiną prysznicową. Ważne jest, aby odpowiednio rozmieścić te elementy wyposażenia, aby zapewnić optymalną funkcjonalność łazienki.

Czy istnieje standardowa odległość pomiędzy miską WC a ścianą w przypadku braku miejsca?

Nie ma ściśle określonej standardowej odległości dla przypadków, gdy brakuje miejsca w łazience. W takich sytuacjach należy indywidualnie rozważyć lokalizację sanitariatów w zależności od dostępnej przestrzeni. W skrajnym przypadku można posadzkę podnieść na kroczu i zamontować miskę WC bezpośrednio do pionu kanalizacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl