Jak solidnie i bezpiecznie zamontować szafkę pod umywalką

Jak solidnie i bezpiecznie zamontować szafkę pod umywalką

Szafki łazienkowe wiszące – dostosuj wysokość do swoich potrzeb

Łazienkowe szafki wiszące lub inaczej szafki podwieszane to te modele mebli łazienkowych, które mocujemy do ściany lub stelaża i z założenia nie powinny stykać się z podłogą. Wiszące szafki do łazienki mają te przewagę nad modelami stojącymi, że można je zamontować na dowolnej wysokości. Przyjmuje się, że górna wysokość rantu umywalki zamontowanej na szafce łazienkowej powinna znajdować się na wysokości 80-85 cm od podłoża. Dla osób wysokich lub niskich ta wysokość może być niekomfortowa dlatego zaleca się dostosowanie wysokości montażu szafki do preferencji i potrzeb jej użytkowników.

Jeśli decydujesz się na zakup wiszącej szafki łazienkowej do samodzielnego montażu musisz zarezerwować sobie dodatkowy czas na połączenie wszystkich elementów zgodnie z instrukcją by utworzyć szafkę do zawieszenia. W ofercie znajdziesz też szafki gotowe do użytkowania, które przychodzą do Ciebie już zmontowane – te modele należy tylko przymocować w docelowym miejscu

Jak właściwie zamontować wiszącą szafkę pod umywalką

Sprawdź czy szafka przeznaczona jest do montażu na zawieszkach czy na listwie montażowej? Jeśli na zawieszkach musisz przymierzyć szafkę do ściany w miejscu w którym planujesz ją zamontować. Pamiętaj, że wysokość szafki od podłogi trzeba wyliczyć łącznie z umywalką i ewentualnie blatem. Wyjmij szuflady z szafki, zdemontuj drzwiczki, żeby nie dźwigać ciężaru i przymierz sam korpus do ściany. Jeśli wysokość montażu jest już określona teraz pora na wypoziomowanie szafki. Ta czynność jest bardzo ważna ponieważ źle wypoziomowana szafka będzie zamontowana krzywo co może przełożyć się na to, że woda z umywalki nie będzie odpływała symetrycznie a przy dużej krzywiźnie może w ogóle zatrzymać się w misie. Tak więc poziomowanie to bardzo ważny etap montażu szafki.

Po przymierzeniu szafki ostaw ją na miękkim ręczniku lub kocu – zapobiegnie to zarysowaniu dolnych rantów szafki, które bardzo często powstają właśnie na tym etapie montażu mebli łazienkowych

Poziom ustalony? Teraz w miejscu zawieszek należy odznaczyć miejsce na montażu śrub. Kołki montażowe musisz dobrać w zależności od podłoża na jakim będzie montowana szafka łazienkowa

Pozostaje wywiercić otwory na kołki/haczyki i powiesić na nich korpus szafki. W następnym kroku wpinamy szuflady i drzwiczki i kalibrujemy je, tak aby funkcjonowały bez zarzutu.

Jeśli szafka montowana jest na listwie wystarczy po określeniu wymaganej wysokości wypoziomować sama listwę i przymontować ja do ściany a następnie zawiesić na niej szafkę. Kolejne kroki są dokładnie takie same jak wyżej.

Dobrej jakości szafki łazienkowe powinny mieć taką konstrukcję i mocowania aby utrzymać ciężar swój + umywalki oraz wszystkich łazienkowych akcesoriów które maja pomieścić. Tak więc umywalkę powinno się osadzać wyłącznie za pomocą silikonu na szafce podumywalkowej. To wystarczy aby uszczelnić miejsce styku umywalki z korpusem mebla i zapobiec przemieszczaniu się umywalki. Tego rodzaju konstrukcja zastosowana jest w poniższym modelu szafki

Szafka pod umywalkę 120/39 cm dąb + umywalka FOKUS

Stojące szafki łazienkowe są łatwiejsze w montażu

Nóżki, stelaże, przedłużone boki szafek – styliści mebli łazienkowych stosują różne rozwiązania aby postawić szafkę na podłodze i stworzyć kolekcję stojących mebli do łazienki. Stojące szafki są łatwiejsze do montażu niż szafki podwieszane ale mają ściśle określoną wysokość więc osoby wyróżniające się wysokim lub niskim wzrostem nie maja możliwości dostosowania wysokości szafki do swoich potrzeb.

Szafka łazienkowa pod umywalkę FINEA 70 cm + umywalka QUADRO

Szybki montaż szafki łazienkowej w wersji stojącej

Na stojącą szafkę po usytuowaniu jej w wyznaczonym miejscu w łazience należy nałożyć umywalkę lub blat i na to umywalkę nablatową. Kolejny etap to podłączenie hydrauliki i uszczelnienie wszystkich newralgicznych powierzchni – ale te prace montażowe warto oddać w ręce doświadczonego fachowca. Dobrze pamiętać, że nawet szafkę stojącą zaleca się przymocować do ściany dla bezpieczeństwa. Przy wysunięciu kilku szuflad z zawartością ciężar może przeważyć szafkę i odchyli się ona od ściany tworząc realne zagrożenie.

Tak przygotowany zestaw stojących mebli łazienkowych jest gotowy do użytkowania.

Producenci mebli łazienkowych na ogół do oferowanych przez siebie produktów dołączają szczegółowe instrukcje montażu swoich mebli – prezentując krok po kroku jak właściwie zamontować szafkę i umywalkę – postępuj zgodnie z wytycznymi i ciesz się swoim wyborem mebli do łazienki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium